Edit ModuleShow Tags
Edit ModuleShow Tags

SuperZoo Grooming Contest Winners from Days 1 & 2


Published:

Mixed Salon Styling – Open winners

SuperZoo grooming contestants took to the stage to put their skills to the test on Tuesday, June 26 and Wednesday, June 27 at the Mandalay Convention Center in Las Vegas. The winners from the show are: 

Mixed Salon Styling – Open

Sponsor: Geib Buttercut Shears

Judge: Mario DiFante

Best International Competitor: Jackie Boulton, Jackie’s Animal Services Ltd.

1st: Catherine Opson, Cat Opson Grooming

2nd: Jackie Boulton, Jackie’s Animal Services Ltd.

3rd: Miki Takagi, TALLTREE/Plantage Inc.

Mixed Salon Styling – Intermediate

Sponsor: Geib Buttercut Shears

Judge: Olga Zabelinskaya

1st: Momoko Hatakeyama, Scah Pet Salon

2nd: Karina Pasillas, Associacion Meicana de Estilistas Caninos Profesionales

3rd: Madeline Rothwell, Mad About Dogs

Mixed Salon Styling – Entry

Sponsor: Geib Buttercut Shears

Judge: Teri DiMarino, Shannon Moore (AP)

1st: Shiho Nakamura, Plantage Inc.

2nd: Pompeya Hernandez, Associacion Meicana de Estilistas Caninos Profesionales

3rd: Teresa Hollech, Petsmart

1st Timer: Shiho Nakamura, Plantage Inc.

Wire Coats – Group

Sponsor: MetroVac

Judge: Teri DiMarino

1st: Victor Rosado, Edugroom

2nd: Susan Hatch, Fancy Paws

3rd: Cindy Reyes, Healthy Spot

Wire Coats – Open

Sponsor: MetroVac

Judge: Jennifer Lee

Best International Competitor: Jovi Wagner, Churchill Dog Groomers

1st: Victor Rosado, Edugroom

2nd: Saul Romero, Estilistas Caninos Profesionales AC

3rd: Jovi Wagner, Churchill Dog Groomers

Wire Coats – Intermediate

Sponsor: MetroVac

Judge: Irina Pinkusevich

1st: Azareth Cantu, Estilistas Caninos Profesionales AC

2nd: Cindy Reyes, Healthy Spot

3rd: Diana Galvez, Estilistas Caninos Profesionales AC

Wire Coats – Entry

Sponsor: MetroVac

Judge: Jay Scruggs, Emily Myatt (AP)

1st: Teresa Espino, Estilistas Caninos Profesionales AC

2nd: Pamela Holt, Awesome Paws

3rd: Chris Zepeda, Healthy Spot

1st Timer: Teresa Espino, Estilistas Caninos Profesionales AC

Best Poodle Lineup

Sponsor: Bio-Groom

Judges: Judy Hudson, Christina Pawlosky

1st: Michelle Breen, Standard Poodle

2nd: Jackie Boulton, Mini Poodle

3rd: Catherine Opson, Mini Poodle

Small Poodle – Group

Sponsor: Bio-Groom

Judge: Christina Pawlosky

1st: Michelle Breen, Best In Show Grooming

2nd: Jackie Boulton, Jackie’s Animal Services Ltd.

3rd: Kristina Melnik, Mucky Pups

Small Poodle – Open

Sponsor: Bio-Groom

Judge: Judy Hudson

Best International Competitor: Jackie Boulton, Jackie’s Animal Services Ltd.

1st: Michelle Breen, Best In Show Grooming

2nd: Jackie Boulton, Jackie’s Animal Services Ltd.

3rd: Kristina Melnik, Mucky Pups

Small Poodle – Intermediate

Sponsor: Bio-Groom

Judge: Shannon Moore

1st: Momoko Hatakeyama, Scah Pet Salon

2nd: Shelia Pirrone, PetSmart

3rd: Makiko Tatsuno, Dog Salon Blanc

Small Poodle – Entry

Sponsor: Bio-Groom

Judge: Teri DiMarino

1st: Shiho Nakamura, Plantage Inc.

2nd: Ashley Beltz, PetSmart

3rd: Naoko Saito, Mu Luna

1st Timer: Shiho Nakamura, Plantage Inc.

Large Poodle – Open

Sponsor: Andis Company

Judge: Cristina Pawlosky

Best International Competitor: Priscilla Siuffe, Pet Shop

1st: Catherine Opson, Cat Opson Grooming

2nd: Blake Hernandez, Dirty Dogs

3rd: Karen Tucker, Wagmore

Large Poodle – Intermediate

Sponsor: Andis Company

Judge: Sharon Hall

1st: Amy Box, A Box of Barks

2nd: Elizabeth Gibbs, Gimmie A Bark

3rd: Azareth Cantu, Association Meicana de Estilistas Caninos Profesionales AC

Large Poodle – Entry

Sponsor: Andis Company

Judge: Emilia Diaz

1st: Wooyoung Jeon, Pawradise Grooming

2nd: Klaudia Pierowski, Canine Culture Grooming Studio

3rd: Mary Rodriguez, Poodle Shop

1st Timer: Morgan Elliott, Morgan Ann’s Mobile Grooming

All Other Purebreds – Group

Sponsor: Nature’s Specialties

Judge: Suesan Watson

1st: Victor Rosado, Edugroom

2nd: Susan Hatch, Fancy Paws

3rd: Cindy Reyes, Healthy Spot

All Other Purebreds – Open

Sponsor: Nature’s Specialties

Judge: Michell Evans

Best International Competitor: Miki Takagi, TALLTREE/Plantage Inc.

1st: Miki Takagi, TALLTREE/Plantage Inc.

2nd: Michelle Skinner, Elite Dog Spaw

3rd: Sarah Odette Genova

All Other Purebreds – Intermediate

Sponsor: Nature’s Specialties

Judge: Emilia Diaz

1st: Elizabeth Gibbs, Gimmie A Bark

2nd: Erin Fogg, Coats & Tails

3rd: Rebecca Bradford, Healthy Spot

All Other Purebreds – Entry

Sponsor: Nature’s Specialties

Judge: Jennifer Lee

1st: Ja Yeon Kim, Pawradise Grooming

2nd: Nicole Brillhart, Ambers Luxury Pet Hotel and Spa

3rd: Jaime Battaglia, PetSmart

Creative Entry

Sponsor: SuperZoo      

Judges: Donna Owens, Dawn Omboy, Michell Evans, William Galharde                                                                                         

1st: Mengqi Xu NGKC, Lion Dancing

2nd:Lingxiao Dong, NGKC      

3rd: Elizabeth Byers, God's Creatures Grooming

Creative Open

Sponsor: SuperZoo      

Judge: Donna Owens, Dawn Omboy, Michell Evans, William Galharde                                                                                          

1st: Sandy Hartness, Sandy Paws

2nd:Milena Kon, Driving Me Knots LLC          

3rd: Cindy Oliver,The Rollin' Doghouse

Edit ModuleShow Tags
Edit ModuleShow Tags
Edit ModuleShow Tags
Edit ModuleShow Tags
Edit ModuleShow Tags
Edit ModuleShow Tags
Edit ModuleShow Tags
Edit ModuleShow Tags
Edit ModuleShow Tags